اخبار

مزایای کابل های فیبر نوری نسبت به کابل های مسی

مزایای کابل های فیبر نوری نسبت به کابل های مسی

 

انتقال اطلاعات در فیبر نوری در مقایسه با کابل های مسی سریع تر است

در واقع می توان علت این اختلاف را در سرعت حرکت فوتون ها در فیبر نوری و اکترون ها در کابل های مسی جستجو کرد. در واقع سرعت حرکت اطلاعات در فیبر نوری کمی کمتر از سرعت نور می باشد. در واقع ۳۱٪ کند تر هستند.

انتقال اطلاعات در فیبرهای نوری با افت بسیار کمتری روی می دهد

در مسافت های طولانی افت اطلاعات در فیبرهای نوری بسیار کمتر از کابل‌های مسی می‌باشد، و از دیگر سو به دلیل اینکه افت سیگنال های نوری بسیار کمتر است، تعداد تقویت کننده‌ها کمتر بوده و قیمت تمام شده کل سیستم در مناطق وسیع نیز کمتر می‌شود. کابل‌های مسی فقط می توانند اطلاعات را به ۹۳۲۸ فوت یعنی نزدیک به ۳۰۰۰ متر منتقل کنند، در حالی که کابل های فیبر نوری می توانند اطلاعات را بین ۹۸۴.۲ فوت تا ۲۴.۸ مایل(نزدیک به ۴۰ کیلومتر) با کمترین افت داده انتقال دهند .

کابل های فیبر نوری غیر قابل نفوذ در برابر تداخل امواج الکترومغناطیسی می باشند

فراموش نکنیم که سیم های مسی حامل جریان تولیدکننده میدان مغناطیسی هستند و میدان های الکتریکی و مغناطیسی روی سیگنال های الکتریکی تاثیر می گذارند، در مقابل اما سیگنال های نوری هیچگونه میدانی تولید نمی کنند. در نتیجه فیبرهای نوری و کابل های نوری تاثیری روی یکدیگر نخواهند داشت و دیگر اینکه میدان های شدید الکتریکی و مغناطیسی کوچکترین تاثیری بر فیبرهای نوری ندارند و چون خطر تداخل امواج وجود ندارد، می توان آنها را از کنار کابل های فشار قوی و دکل های انتقال نیرو و یا ژنراتورهای برق عبور داد که در خصوص کابل های مسی این امکان وجود ندارد.

نور نمی تواند آتش بگیرد

مزیت استفاده از کابل های فیبر نوری این است که آنها در خطر آتش سوزی قرار ندارند. به این علت که همان طور که گفته شد EMI یا تداخل الکترومغناطیسی و البته جریان الکتریکی در کابل‌های فیبر نوری وجود ندارد. البته طبق امار اتش سوزی در ایران بسیاری از آتش سوزی ها به خاطر سیم کشی  های برقی می باشند.

فیبر نوری از سیم‌های مسی به مراتب ارزان‌تر هستند

مواد اولیه فیبر نوری از سیم‌های مسی به مراتب ارزان‌تر هستند، از آنجا که بیش از ۸۰٪ قیمت کابل های مسی بسته به قیمت مس می باشد قیمت آن نسبت به شیشه یا پلاستیک که هسته اصلی کابل های فیبر نوری را تشکیل می دهند بسیار گرانتر و قیمت آنها از ثبات در بازار برخوردار نیست.
آشنایی با فیبر نوری
جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فنی شرکت تماس حاصل فرمایید – تسلاتکنیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *